Dromomania: mikä se on, syyt, oireet ja hoito

 • Jul 26, 2021
click fraud protection
Dromomania: mikä se on, syyt, oireet ja hoito

Asuminen globalisoituneessa maailmassa tarjoaa meille edun siitä, että voimme siirtyä suhteellisen helposti maapallon paikasta toiseen. Kaukoliikenteestä on tullut entistä paremmin koko väestön saatavilla. Lyhyet ja keskipitkät matkat, joihin jo oli pääsy, ovat tietysti myös paljon niille, jotka ovat innostuneita matkustamisesta.

Jos matkustaminen on mielihyvää, kenties impulsiivisesti siitä voi tulla ongelma, kun se alkaa haitata jokapäiväistä elämäämme. Vaikka se ei ole ongelma, jota on tutkittu hyvin laajasti, ongelma, joka muodostaa impulsiivisesti matkustaminen on johtava ilmiö seuraavassa artikkelissamme Psykologia-Online. Lue lisää dromomania: mikä se on, syyt, oireet ja hoito.

Saatat pitää myös: Katatoninen skitsofrenia: mikä se on, oireet, syyt ja hoito

Indeksi

 1. Mikä on dromomania
 2. Dromomania ja impulssikontrollihäiriöt
 3. Dromomania ja pakko-oireinen häiriö
 4. Dromomanian syitä
 5. Dromomanian oireet
 6. Dromomanian hoito

Mikä on dromomania.

Dromomania, niin kutsutaan pakkomielle matkustamisesta. American Psychiatric Associationin psykologian sanakirja

[1] määrittelee sen epänormaali halu tai halu matkustaa ja tämä merkitsee kuluja, jotka ylittävät yksilön mahdollisuudet, työn, kumppanin hylkäämisen tai turvallisuuden uusien kokemusten etsinnässä. Nämä potilaat tuntevat olonsa elävimmiksi matkoilla ja aloittavat seuraavan matkan suunnittelun heti kun edellinen päättyy. He usein fantasioivat matkoistaan, aihe, joka vie monet heidän ajatuksistaan ​​ja joistakin unelmistaan. Dromomaniaa kutsutaan myös usein vaeltava oireyhtymä.

Dromomania sinänsä ei heijastu DSM-5: n tai ICD-11: n tärkeimmissä diagnostisissa luokituksissa psykologisena häiriönä, eikä siihen ole kiinnitetty paljon huomiota tieteellisessä kirjallisuudessa. Kuitenkin, jos tarkastelemme edellisiä määritelmiä, voimme löytää yhtäläisyyksiä dromomanian ja impulssikontrollihäiriöiden sekä pakko-oireisen häiriön välillä.

Dromomania ja impulssikontrollihäiriöt.

Fernández-Montalvon jälkeen J. ja López-Goñi, J.J. (2014)[2], impulssikontrollihäiriöille on tunnusomaista vaikeudet, joita potilas kokee vastustavansa kiirettä tai halua (tässä tapauksessa matkustaminen tai seuraavan matkan suunnittelu) tai kiusaus tehdä teko, joka on haitallista potilaalle tai hänen ympärillään oleville ihmisille.

Olisiko matkustaminen haitallista? Ei matkustaminen sellaisenaan, mutta kun puhumme dromomaniasta, ymmärrämme, että tämäntyyppiset tapaukset ovat haitallisia häiritsemällä potilaan elämää Mitä tulee sen aiheuttamiin ongelmiin Amerikan psykiatrisen yhdistyksen määritelmän mukaisesti sen työssä, perheessä, taloudellinen jne. Tästä syystä dromomaniaa voidaan pitää riippuvuutena matkustamisesta.

Dromomania ja pakko-oireinen häiriö.

Espanjan kielen kuninkaallinen akatemia määrittelee dromomanian liialliseksi taipumukseksi tai patologiseksi pakkomielteeksi siirtyä paikasta toiseen. Jos ajatus matkustamisesta on patologisesti pakkomielteinen, miksi emme luokittele dromomaniaa pakko-oireiseksi häiriöksi?

American Psychiatric Association määrittelee pakkomielteitä, kuten pysyviä ajatuksia, ideoita, kuvia tai kehotuksia ja jotka koetaan häiritseviksi, sopimattomiksi ja aiheuttavat ahdistusta, ahdistusta tai epämukavuutta.

Siksi matkustamiseen liittyvien pakkomielteiden tulisi aiheuttaa potilaalle epämukavuutta ja haluaa päästä eroon niistä, mihin se voi johtaa suorittaa pakonomainen käyttäytyminen, eräänlainen käyttäytyminen tai henkinen teko, jolla pyritään vähentämään ahdistusta, tässä tapauksessa suorittamaan matkan.

Vaikka dromomaniakia voidaan kuvata matkustamisen pakkomielle, yhdistyksen määritelmässä Dromomaniaa käsittelevä Americana de Psiquiatría ei näytä tarkentavan, että potilas kokee ajatuksensa ärsyttäväksi tai provosoivaksi häntä epämukavuus. Siksi tässä artikkelissa käsittelemme sitä impulssikontrollihäiriö.

Dromomanian syitä.

Kuten olemme todenneet, dromomania tai vaeltava oireyhtymä eivät ole saaneet paljon huomiota tieteellisessä kirjallisuudessa, ja siksi se ei ole hyvin tutkittu ilmiö. Siksi sen selittämiseksi olemme yrittäneet luokitella sen impulssikontrollihäiriöiden ja Tämän tyyppisestä häiriöstä saatavilla olevat tiedot otamme malliksi selittääksemme dromomania.

Näissä potilas osoittaisi lisääntyvää jännitystä ennen matkaa, tuntien siihen impulssin, jota on vaikea hallita. Jos kiinnitämme huomiota määritelmään, jonka paljastimme artikkelin alussa, henkilö suunnittelee matkat heti artikkelin lopussa viimeinen, jotta impulssi voisi näkyä mainitun matkan lopussa ja jännitys alkaisi kasvaa samasta hetki.

Jos matka on miellyttävä ja miellyttävä potilaalle, yrittäessään muodostaa hypoteesi, tämä voi olla positiivinen vahvistus hänelle, mikä edistäisi näiden käyttäytymisten toistaminen.

Joka tapauksessa se on ilmiö, joka vaatii paljon enemmän tutkimusta sen kaikkien ominaisuuksien, toiminnan ja syy-yhteyden selvittämiseksi.

Dromomanian oireet.

Fernández-Montalvo, J. ja López-Goñi, J.J. (2014)[2] määritellä kolme oireita, jotka ovat yhteisiä kaikille impulssikontrollihäiriöille:

 • Toistuvia vaikeuksia hallita impulssia, halu tai kiusaus matkustaa (huolimatta siitä, että sillä on vaikutuksia taloudelliseen, perheeseen, työhön jne.)
 • Tunne lisääntyvästä jännitteestä emotionaalisen ahdistuksen muodossa juuri ennen toiminnan suorittamista, tässä tapauksessa matkalla.
 • Hyvinvointi, tyydytys tai vapautuminen matkan aikana. Potilas kokee sen miellyttäväksi ja reagoi välittömään tietoiseen haluunsa.

Näiden lisäksi ymmärrämme, että toinen oire dromomaniakasta on lisääntynyt kiinnostus kaikkeen matkustamiseen liittyvään.

Dromomanian hoito.

Kuten olemme tässä artikkelissa huomauttaneet, dromomania on ilmiö, jota varten tarvitaan lisää tutkimusta. Siksi yritämme jälleen kerran tarjota käsityksen impulssikontrollihäiriöiden hoidosta yrittämällä - mukauttaa se nyt käsiteltävään tapaukseen, mutta ottaen huomioon, että näillä ehdotuksilla ei ole tieteellistä tukea Itävallan erityistapauksessa dromomania.

kognitiivinen käyttäytymisterapia voi olla hyötyä näissä tapauksissa, ja se on suunnattu tunnistaa edelliset kiihottumisvaiheet, työskentele potilaan itsehillinnän parissa, tarjoa potilaalle rentoutumistekniikkaa, jne.

Joka tapauksessa potilaan arviointi selkeyttää ne alueet, jotka on otettava huomioon hoidon suunnittelussa, kuten irrationaaliset ideat joita voi olla läsnä ja joita tulisi hoitaa kognitiivisella terapialla.

Lopuksi meidän on myös huomautettava, että sellaisissa häiriöissä kuin pyromania, suoritetaan myös farmakologinen hoito, joten siitä voi olla hyötyä myös dromomanian tapauksessa.

Tämä artikkeli on vain informatiivinen, Psychology-Onlinessa meillä ei ole valtaa tehdä diagnoosia tai suositella hoitoa. Kutsumme sinut menemään psykologin luokse hoitamaan tapaustasi.

Jos haluat lukea lisää artikkeleita, jotka ovat samanlaisia ​​kuin Dromomania: mikä se on, syyt, oireet ja hoito, suosittelemme, että kirjoitat luokan Kliininen psykologia.

Viitteet

 1. American Psychiatric Association (2020). APA psykologian sanakirja. Palautettu https://dictionary.apa.org
 2. Fernández-Montalvo, J. ja López-Goñi, J.J. (2014) Patologinen uhkapeli ja häiritsevä impulssin hallinta ja käyttäytymishäiriöt. Julkaisussa Caballo, V.E., Salazar, I.C. Ja Carrobles, J.A. (2014) Psykopatologian ja psykologisten häiriöiden käsikirja. Madrid. Pyramidi.

Bibliografia

 • American Psychiatric Association (2014). DSM-5. Viiteopas DSM-5-Breviary-diagnoosikriteereihin. Madrid: Toimituksellinen Médica Panamericana.
 • Maailman terveysjärjestö (WHO) (2018) Kansainvälinen tautiluokitus, 11. tarkistus. Palautettu https://icd.who.int/es

Dromomania: mikä se on, syyt, oireet ja hoito

instagram viewer